Shorts Programme 3
Colin

Shorts Programme 3:

Semiotext(E) Fiction

Screening:

    Monday 1 October 18:15
    Wednesday 3 October 13:00

Runtime:

107 mins


 

Voice Over (SPAIN 10')

Voiceover

 

Director: Martín Rosete Country: Spain
Writer: Martín Rosete Original Format: Red One
Dir. of Photography: Martín Rosete Print Source: Josep Prim
Producer: Koldo Zuazua, Sebastian Alvarez, Martín Rosete, José Martín Rosete, Manuel Calvo
Cast: Jonathan D. Mellor, Féodor Atkine

The History Of Chance (UK 24')

Voiceover

Director: Max Blustin Country: UK
Writer: Max Blustin Original Format: HD
Dir. of Photography: Peter Robertson Print Source: New Planet Films Ltd.
Producer: Max Blustin, Neil Roberts, Ken Petrie
Cast: Neil Roberts, Robert Beck, Elizabeth Healey

 

Table For One (USA 23')

Voiceover

Director: Jesse Coane Country: USA
Writer: Alexis C. Jolly Original Format: RED EPIC
Dir. of Photography: Donavan Sell Print Source: Nick Read
Producer: Nick Read
Cast: Ryan Pratton, Lena Hart, Monica Barbaro

Admissions (USA 20')

Admissions

 

Director: Harry Kakatsakis Country: USA
Writer: John Viscount Original Format: HD
Dir. of Photography: Charles Minsky, ASC Print Source: Gavin J Behrman
Producer: Gavin J Behrman, John Viscount, Crispian Belfrage
Cast: James Cromwell, Anna Khaja, Oren Dayan

 

Dilli Dreams (GERMANY 9')

Admissions

 

Director: Etienne Sievers Country: Germany
Writer: Etienne Sievers Original Format: Digital
Dir. of Photography: Etienne Sievers Print Source: Etienne Sievers
Producer: Etienne Sievers
Cast: Mohammed Faizal, Ram Bihari

 

 

 

 

 

 

 

Tickets Weekdays Before 5:00 - £5.00
All Other Times: £10.00
Book in person at the cinema
Telephone Booking: call 0871 224 0242 - but don't delay. Screenings sell out.
*The cheapest way to Raindance is with a Friends Pass

Practical Information

All screenings at Apollo Cinema Piccadilly Circus
19 Lower Regent Street
SW1Y 4LR
London
www.appollocinemas.com

Map


View Larger Map

In The Spotlight
Shortlisted Shorts

Raindance JuryWe have a superb collection of short films.

When booking tickets for a Short, ask the box office for the Shorts Programme it is in.

Best International Shorts
Best British Shorts

Shorts Programme 1: Vexations In Transit
Shorts Programme 2: Sculptured In Time
Shorts Programme 3: Semiotext(E) Fiction
Shorts Programme 4: Octane City
Shorts Programme 5: Gone Astray
Shorts Programme 6: Animated Display
Shorts Programme 7: Nova Express
Shorts Programme 8: Citizen Expedients
Shorts Programme 9: Warpath Dilemmas
Shorts Programme 10: Street Life
Shorts Programme 11: Documentary 1: The Survivalists
Shorts Programme 12: Documentary 2: The Grafters
Shorts Programme 13: The Chronicles
Shorts Programme 14: The Thrillers