Shorts Programme 2

Shorts Programme 2:

Sculptured in Time  


    Sunday 30 September 17:30
    Tuesday 2 October 13:00


107 mins


Wonder (UK 27')



Director: Johnny Daukes Country: UK
Writer: Johnny Daukes Original Format: HD
Dir. of Photography: Oliver Loncraine Print Source: Johnny Daukes
Producer: Julie Clark
Cast: Henry Goodman, Diana Hardcastle, Susannah Wise

Mercy (POLAND 17')



Director: Eliza Subotowicz Country: Poland
Writer: Eliza Subotowicz Original Format: 16mm
Dir. of Photography: Monika Lenczewska Print Source: Michalina Fabijańska
Producer: Munk Studio – Polish Filmmakers Association, Tofi Productions
Cast: Maria Czykwin, Łukasz Simlat, Emilia Mikołajczyk

Anonymous (UK 11')


Director: Matthew Murdoch Country: UK
Writer: Screenplay: Line Langebek / Story: Line Langebek & Matthew Murdoch Original Format: HD
Dir. of Photography: Kate Reid Print Source: Mark Peters
Producer: Mark Peters
Cast: Amanda Drew, Henry Garrett

White Square (ESTONIA 15')


Director: Ivan Pavljutskov Country: Estonia
Writer: Ivan Pavljutskov Original Format: -
Dir. of Photography: Max Golomidov Print Source: Tristan Priimägi
Producer: Martin Ruus
Cast: Ivan Turapin, Anton Melnichuk

Fangst (DENMARK 17').



Director: Malte Burup, Adrian Dexter Country: Denmark
Writer: Adrian Dexter, Malte Burup Original Format: -
Dir. of Photography: David Rene Christensen Print Source: The Animation Workshop
Producer: -
Cast: -


Romance (USA 26')



Director: Andy Mingo Country: USA
Writer: Chuck Palahniuk, Andy Mingo Original Format: -
Dir. of Photography: Justin Alpern Print Source: -
Producer: Andy Mingo
Cast: Brian Allard, Amber Arrigotti



Tickets Weekdays Before 5:00 - £5.00
All Other Times: £10.00
Book in person at the cinema
Telephone Booking: call 0871 224 0242 - but don't delay. Screenings sell out.
*The cheapest way to Raindance is with a Friends Pass

Practical Information

All screenings at Apollo Cinema Piccadilly Circus
19 Lower Regent Street


View Larger Map

In The Spotlight
Shortlisted Shorts

Raindance JuryWe have a superb collection of short films.

When booking tickets for a Short, ask the box office for the Shorts Programme it is in.

Best International Shorts
Best British Shorts

Shorts Programme 1: Vexations In Transit
Shorts Programme 2: Sculptured In Time
Shorts Programme 3: Semiotext(E) Fiction
Shorts Programme 4: Octane City
Shorts Programme 5: Gone Astray
Shorts Programme 6: Animated Display
Shorts Programme 7: Nova Express
Shorts Programme 8: Citizen Expedients
Shorts Programme 9: Warpath Dilemmas
Shorts Programme 10: Street Life
Shorts Programme 11: Documentary 1: The Survivalists
Shorts Programme 12: Documentary 2: The Grafters
Shorts Programme 13: The Chronicles
Shorts Programme 14: The Thrillers